Air France-KLM 90 Airbus alıyor

50 adetlik uzun menzilli A350 siparişinin kesin, 40 uçaklık siparişin ise opsiyon olduğu açıklandı. Sadece 50 adet uzun menzilli Airbus A350 uçaklarının iskontosuz fiyatının 16 milyar euro’yu aştığı belirtiliyor. Air France-KLM’in kesin siparişlerinin 2026-2030 yılları arasında teslim edilmesi planlanıyor. Filoya yeni katılacak olan uçakların havayolu şirketinin uzun mesafeli uçuşlarda kullandığı Airbus A330 ve eski Boeing 777’lerin yerini alacağı ifade edildi.

Havayolunun A350 siparişinde kaç adet A350-900 kaç adet A350-1000 teslim alacağına ilişkin ise detaylı açıklama yapılmadı. Dev siparişle birlikte Air France-KLM en büyük A350 kullanıcısı havayolu olacak.

Havayolu şirketlerinden yapılan açıklamada anlaşma ‘evrim’ olarak nitelendirilirken Air France-KLM’nin envanterindeki uçakları yenileyerek havayolu taşımacılığındaki dinamiklere uyum sağlayacağı belirtildi.

Air France-KLM CEO’su Benjamin Smith, “Bu anlaşma uçak filomuzu yenilemek için en büyük adımdı. Filomuza katacağımız yani Airbus A350’ler sayesinde daha sessiz, eski uçaklara nazaran daha fazla yakıt ekonomisi sağlayan ve işletim maliyetleri daha düşük hizmet sunma imkanına kavuşacağız” ifadelerini kullandı. Şirketten yapılan açıklamada Airbus A350 uçakların, bir önceki jenerasyon olan aynı büyüklükteki uçaklara oranla yüzde 25 daha az yakıt tüketimine sahip olduğu belirtildi. Fransa’nın Air France ile Hollanda’nın KLM havayolu şirketleri 2004 yılında güçlerini birleştirerek Air France-KLM adını almışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x