Berlin’de ödül alan Kudüslü yönetmen Abraham: Tehdit alıyorum

74. Berlin Film Festivali’nde ödül törenine Filistin mesajları damga vurdu. İsrailli ve Filistinli film yapımcılarından oluşan bir kolektif tarafından yönetilen ‘Başka Ülke Yok’a (No Other Land) Berlinale’nin Uluslararası Jürisi tarafından ‘Berlinale Belgesel Ödülü’ verildi.

Artı Gerçek’in haberine göre, filmin yönetmenlerinden biri olan Kudüslü gazeteci Yuval Abraham, ödül töreninde yaptığı konuşmanın bir bölümünün İsrail kanallarında ‘Antisemitizm’ suçlamasıyla hedef gösterildiğini söyledi. Abraham sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

‘HER SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM’

İşgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde bulunan ve 19 Filistin mezrasından oluşan bir bölge olan Masafar Yatta’yı konu alan “Başka Ülke Yok” adlı filmleriyle ödüle layık görülen sinemacılardan Abraham, sosyal medya paylaşımında “İsrail’in Kanal 11’i konuşmamın bu 30 saniyelik bölümünü yayınladı ve bunu kontrolsüzce abartarak “Yahudi karşıtı” olarak nitelendirdi – ve o zamandan beri ölüm tehditleri alıyorum. Her sözün arkasındayım” yazdı.

‘EŞİTSİZLİK SONA ERMELİ’

Abraham ödül törenindeki konuşmasının söz konusu bölümünde, film kolektifinden bir diğer arkadaşı olan Basel Adra ile sahneye çıkarak şunları söyledi:

“Ben İsrailliyim, (filminin yardımcı yönetmeni Basel Adra) Basel ise Filistinli ve sadece iki gün sonra aynı olmadığımız bir ülkeye döneceğiz. Ben sivil düzen altında yaşıyorum, Basel ise askeri düzende. Birbirimize sadece 30 dakika uzaklıktayız. Benim oy kullanma hakkım var, onun yok, benim bu ülkede özgürce hareket etmeme izin veriliyor, Basel ise milyonlarca Filistinli gibi kilit altında ve işgal altındaki Batı Şeria’da. Aramızdaki bu eşitsizlik sona ermeli” ifadelerini kullanmıştı.

Berlinale’ye sadece film gösterimleri sırasında kırmızı halıdaki Filistin’e destek gösterileri ve aşırı sağ karşıtı protestolar değil, ödül törenindeki Filistin mesajları da damga vurdu. Başta Altın Ayı Ödülü’nü kazanan Fransız- Senagalli yönetmen Matti Diop olmak üzere, ödül kazanan çok sayıda sinemacı törende Gazze için ateşkes çağrısı yaptı ve Filistin’e destek mesajları verdiler.

‘FİLİSTİN’DEKİ SOYKIRIMA SES ÇIKARMA ZAMANI’

Diop ödül konuşmasında “Artık pek çok insanın, ister kadına yönelik şiddet, ister Filistin’deki soykırım olsun, artık bu şiddete karşı ses çıkarmaya çalışmasının zamanı geldiğini düşünüyorum. Neo-faşizme karşı ya da aşırı sağ ve onların fikirlerine karşı mücadele etmek için tüm araçları kullanmalıyız. Bu filmin insanlara bir nebze de olsa umut vermesi beni çok mutlu etti. Daha da önemlisi filmde sorulan sorular dünyanın en çok ihmal edilen ve en çok ezilen halkı olan Afrikalı öğrenciler tarafından soruluyor. Film, bir dünyanın öyküsünü, ihmal edilen bir bakış açısı olan Afrika perspektifinden anlatıyor” dedi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x