İsrail’de hükümete rehine baskısı büyüyor… Pazarlıklar hızlandı

Günlerdir bombardıman altındaki Gazze’de can kaybı hızla artarken, İsrail’de de rehine tartışması büyüyor.

İsrail ordusu, Gazze’de Hamas’ın elindeki esir sayısının 239 olduğunu açıkladı. Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas’ın elindeki esirler arasında yabancı işçilerin de olduğunu belirtti. Hagari, Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar’ı da takibe aldıklarını ve buluncaya kadar da takibe devam edeceklerini aktardı.

Hamas’ın, 7 Ekim’de Gazze’den düzenlediği saldırılar sırasında esir aldığı İsrailliler için Kudüs Belediyesinin önündeki meydana 230 boş yatak konularak sergi düzenlendi.

Gazze’ye yönelik kara harekatına da değinen Hagari, “Kara operasyonunu tedrici olarak genişletiyoruz. Askerlerimizin hayatını garanti altını almak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

ESİR TAKASI BASKISI

Öte yandan Hamas’ın elindeki rehinelerin sayısı 10 bini bulan İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerle takası için Tel Aviv yönetimine baskı artıyor.

İsrailli rehineler için Londra ve dünyanın birçok kentinde de gösteriler düzenlendi.

Rehinelerin aileleri, Binyamin Netanyahu hükümetine esir takası konusunda baskı yapmak için büyük bir kampanya yürütüyor. Binlerce kişi hafta sonunda İsrail Savunma Bakanlığı önünde gösteri düzenleyerek İsrailli rehinelerin kurtarılması için çabaların artırılması çağrısı yaptı.

Filistinli esirler arasında Hamas üyelerinin olması ise tartışma yaratıyor.

İSRAİL HEYETİ KATAR’A GİTTİ

Son olarak İsrail’den yetkililer, rehine pazarlıklarında arabuluculuk rolü üstlenen Katar’a giderek görüşmeler yaptı. ABD basınında çıkan habere göre görüşmelerde ABD’li yetkililer de hazır bulundu.

Hamas, daha önce ikisi ABD’li 4 rehineyi serbest bırakmıştı.

Gazze’de bombardımanın şiddetlenmesi rehinelerin sağlığıyla ilgili endişelere yol açıyor. Hamas, daha önce en az 50 rehinenin İsrail saldırılarında öldüğünü duyurmuştu.

GAZZE’DE ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENDİ

Gazze’ye karadan giren İsrail askerleri ve Hamas arasında çatışmalar da şiddetleniyor.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ndeki Ez-Zeytun Mahallesi’nin doğusuna giren İsrail’e ait iki askeri aracın hedef alındığını duyurdu.

Görgü tanıkları, İsrail askeri araçlarının Gazze Şeridi’nin doğu sınırından 3 kilometre kadar içeriye girdiğini, kısa bir süre sonra da geri çekildiğini aktardı.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi ise, İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne 18 bin tondan fazla patlayıcı atıldığını bildirdi. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x