Zeren Ertaş yaşamını yitirmişti: HKP’den bakanlar ve KYK yetkilileri hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Aydın’daki KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen ve Zeren Ertaş’ın yaşamını yitirmesine neden olan asansör kazasına ilişkin ilgili bakanlar, KYK Genel Müdürü ve yardımcıları hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Ferahbaş, “Bu bir asansör kazası değil, cinayettir” dedi.

Cumhuriyet’in aktardığı habere göre Aydın’da Işıklı Mahallesi Kültür Bulvarı’nda bulunan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda arızalanan bir asansörün düşmesi sonucu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Maliye bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Zeren Ertaş yaşamını yitirmişti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KYK Genel Müdürü Recep Ali Er, KYK Genel Müdür Yardımcıları Haluk Tayyib Yetim, Mustafa Özgül, Ali Özdemir, Aydın/Güzelhisar KYK müdür ve müdür yardımcıları ile asansör firma yetkilileri hakkında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

5 suçlama yöneltildi

HKP avukatları dilekçede yer alan isimlerin, “kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi”, “kasten yaralamanın ihmali davranışla işlenmesi”, “görevi kötüye kullanma”, “genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “denetim görevinin ihmali” suçlarını işlediklerini belirtti.

Babasının sözleri hatırlatıldı

Baba Akın Ertaş’ın “Geçen hafta annesine asansörde kaldığını söylemişti. Bizim canımız yandı, başkalarının canı yanmasın” sözleri hatırlatılan dilekçede, “Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturmada sorumlu sadece asansörün bakımını üstlenen kişi görünmektedir fakat bu asla yeterli değildir. Müteselsil olarak sorumlu olan birden fazla kurum ve kişi vardır. Olayla ilgisi bulunan bakanlar ve KYK yetkilileri de sorumludur” denildi.

“Kaza değil, cinayet”

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan Av. Fevzi Ender Ferahbaş, “Bu bir asansör kazası değil, cinayettir. Tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x