Bir ayda 46 bin kadın işe girdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, dün Sincan’da düzenlenen “Milli Müdafaadan Milli Kalkınmaya Türkiye Yüzyılı’nın Kadınları Kadın İstihdam Sistemi İş-Pozitif Tanıtım Programı ve İstihdam Fuarı”na katıldı. Programın açış konuşmasında bir ayda 45 bin kadın istihdamının sağlandığını belirten Işıkhan, konuşmasının bitiminde dakika dakika güncellenen veriler ışığında bu sayının 46 bini geçtiğini ifade etti. Kadını toplumun kurucu unsuru olarak gören bir gelenekten ve kültürden geldiklerini belirten Işıkhan, “Projemizi doğudan batıya, güneyden kuzeye her il ve bölgemizde anlatmak üzere yola çıktık. Kayıt dışılık özellikle kadınların sosyal güvenliğini, geleceğini, emeğini tehdit etmekte. Bu projeyle bu tür problemlerin de önüne geçmiş olacağız. Kadın istihdamı aynı zamanda sürdürülebilir bir ekonominin tesis edilmesinin yanı sıra sosyal uyum ve katılımı da beraberinde getirecektir” diye konuştu.

İŞKUR devrede

Projenin kamudaki bel kemiği olan İŞKUR’un son 21 yılda istihdama kattığı 5 milyon insanın 2 milyon 500 bininin kadın olduğuna da dikkat çeken Işıkhan, 2023’te ise istihdamı geliştirme çalışmaları kapsamında 27 binin üzerinde kadının kurs ve programlardan yararlandığını ve 877 bine yakın kadına danışmanlık hizmeti verildiğini söyledi.

Ofisler açılıyor

Proje ile kadınların iş gücüne katılımının ve girişimciliğinin çeşitli hibe, teşvik, kredi ve muafiyetler aracılığıyla artırılması ve istihdama yönelik eğitim veren aktörlerin çevrimiçi olarak bir araya getirilmesi hedefleniyor. 9 Şubat’ta İstanbul’dan start verilen proje için “İş Pozitif Ofisleri” kurulmaya başlandı, ayrıca şehrinde ofislere ulaşamayanlar için “ispozitif.iskur.gov.tr” adresi kullanıma açıldı. Tüm süreçler ise “İş Pozitif İzleme ve Değerlendirme Birimi” tarafından takip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x